Wikipedia: Özgür Ansiklopedi Tekrardan Özgür

tarafından
73
Wikipedia: Özgür Ansiklopedi Tekrardan Özgür

AYM’nin Wikipedia hakkında gerekçeli kararını açıklamasının ve kararın BTK’ya (Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ulaşmasının ardından wikipedia.org internet ansiklopedisinin Türkiye genelindeki tüm erişim engeli kaldırıldı.


İlginizi Çekebilir: Wikipedia Facebook’a Rakip Oluyor

Wikipedia üst kuruluşu olan Wikimedia Vakfı, geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak Wikipedia İnternet Ansiklopedisinin Türkiye genelindeki erişim engelinin kaldırılmasını istemişti. Anayasa Mahkemesi ise Wikimedia Vakfını 26 Aralık tarihine Genel Kurula sevk etmişti. 26 Aralık 2019’da yapılan görüşme sonucunda ise Wikipedia İnternet Ansiklopedisinin, bir kaç yazı için tamamen erişime engellenmesi hak ihlali sayılmıştı ve Wikipedia’nın tekrar erişime açılmasına karar verilmişti.

Bilişim Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK) ise AYM’nin bu kararına karşın, gerekçeli kararın açıklanması ve kendilerine ulaşması halinde Wikipedia.org sitesinin tekrardan erişime açılacağını belirtmişti. Dün (15.01.2020) AYM’nin gerekçeli kararı resmi gazetede yayınlamasının ardından gözler tekrar BTK’ya çevrilmişti.

BTK ise, AYM’nin gerekçeli kararına uyarak wikipedia.org’un ülke genelindeki tüm erişim engelini kaldırdı. Nisan 2017’de erişime engellenen Wikipedia, 3 yıl sonra tekrardan özgür bir platforma dönüştü. Wikipedia, erişime engellenmesine rağmen 3 yıl boyunca 40.000’den fazla makale daha yayınladı. Platformda toplamda ise 338.000 makale yayınlandı.

Wikipedia Kurucusu: Tekrar Hoş Geldin Türkiye!

Anayasa Mahkemesinin 26 Aralık tarihinde verdiği karara karşı görüşlerini bildiren Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, Türk bayrağı ile çekildiği fotoğrafın altında şunları belirtti;

“AYM Wikipedia kararının kaldırılmasına hükmetti. Türkiye halkını Wikipedia’ya davet ediyorum!

“Tekrar Hoş Geldin Türkiye!”