3D Yazıcı İle 48 Saat’te 175 Metrekarelik Ev Yapıldı

tarafından
38
3D Yazıcı İle 48 Saat’te 175 Metrekarelik Ev Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde, SQ4D isimli bir şirket 48 saat içerisinde 175 metrekarelik gerçek bir ev’i sadece 6 bin dolar maliyet ile inşa etmeyi başardı. Üç boyutlu baskı teknoloj çıktığı günden bu yana hızla yaygınlaşmaya devam ediyor ve bu alanda faaliyet gösteren SQ4D daha önce benzeri yapılan baskı ile ev inşaa etmeyi başardı.

S-Squared 3D Printers’ın bir alt birimi olan SQ4D, bu projeyi gerçekleştirdikten sonra ARCS teknolojisinde yaptıkları geliştirmelerle birlikte gelecekte 3D baskılı evlerin yapım süresinin neredeyse yarı yarıya azalacağını iddia etti. Firma, betonla gerçekleştirilen inşaatların maliyet açısından verimli olmasının yanı sıra bitirilen evlerin hem yangınlara hem de genel olarak zaman içerisinde yaşanacak tahribatlara karşı daha güvenli olduğunu belirtti.

Yapılan binalar tamamı ile üç boyutlu yazıcı tarafından yapılmakta ve tamamı ile betondan yapılmadığı için daha dayanıklı olavağına dikkat çekiyorlar fakat demir kullanımının olmaması, ne kadar sağlam olduğunun’da merak konusu olmasına sebep oluyor.