Tesla Arabalarını Hackleyebilene 3 Milyon Lira Veriyor

tarafından
50
Tesla Arabalarını Hackleyebilene 3 Milyon Lira Veriyor

Kurulduğu günden bu yana hiç hız kesmeden bu günlere gelen ve şuan dünyanın en büyük teknoloji ve otomobil şirketlerinden biri olan Tesla çok büyük bi idda ile başlatmış olduğu yarış için aracını Hackleyebilecek olan herhangi birine 3 milyon liralık para ödülü ve Tesla 3 model aracını hediye edeceğini duyurdu.

Tesla şirketi, mart ayında düzenlenecek olan etkinlikte ödül olarak arabanın yanı sıra 3 milyon liralık bir para ödülü’de verecek. Aracın güvenlik duvarını kırmayı başarabilenler, Tesla model 3’ün yanı sıra 500 bin dolara kadar para ödülünün de sahibi olacağı belirtiliyor. Şirket bulunan açığın büyüklük derecesine göre ödüllendireceğinin’de altını çiziyor.

Mart ayı sonunda Kanada’da düzenlenmesi planlanan CanWest 2019 güvenlik konferansında gerçekleştirilecek Pwn2Own Hack yarışması ile elektrikli araba modellerindeki yazılımlarda açıklar aranacak ve yarışmacılara toplamda 900.000 dolar (5,280.000) ödül verilecek. Ayrıca Zero Day Initiative özel olarak 250.000 dolar büyük ödül vereceğini açıkladı. Bu ödül elektrikli arabanın ana sistemine girebilen, oto pilot sistemini ele geçirebilen ve her türlü girişe müsait kap açabilen hackere verilecek. Tesla Motors ise ilk başarılı işlemi gerçekleştirebilene 45.000 dolar değerindeki Model 3’ü hediye edecek.

Modeldeki VCSEC, tüm güvenlik ve alarm uyarı sistemlerinden sorumlu. Adeta Tesla model 3’ün beyni. Bu sistem yarışmacıların ana hedefi olacak ve anahtarlıklar, anahtar görevi gören cep telefonu ve diğer mobil aygıtlar, aracın modem, algılayıcı sistemleri ve multimedya donanımları ise yarışmacıların diğer hack hedefleri arasında yer alacak. Son olarak standart kategoriler dışında web tarayıcıları, kurumsal uygulamalar ve sanallaştırma sistem yazılımları hackerlerin hedefi olacak.
Şirket yarışmanın amacı olarak, tüm modellerindeki ve gelecekteki sürümlerinde oluşabilecek güvenlik sorunlarının profesyoneller tarafından test edilerek oradan kaldırmak olduğunu açıkladı.