Microsoft, Yarından İtibaren Windows 7’den Desteği Kesiyor

tarafından
34
Microsoft, Yarından İtibaren Windows 7’den Desteği Kesiyor

Microsoft, 22 Ekim 2009’da yayımlandığında Windows 7 için 10 yıllık ürün desteği sağlama taahhüdünde bulunmuştu. Bu 10 yıllık süre şu anda sona ermiş durumda.

Microsoft’un resmi sitesinde konu ile ilgili paylaşımında şöyle açıklıyor “böylece yatırımlarımızı yeni teknolojiler ve harika yeni deneyimlere odaklayabileceğiz.” Windows 7 için destek sonu tarihi tam olarak 14 Ocak 2020.

Windows 7 sistemi kullanıyorsanız sizin için olabilecek tehlike ve kötü yönleri, örneğin sistem güncelleme almayacağı için tahminen herkesin’de windows 7 sürümünü değiştirmeyeceğini düşünürsek hackerlar zamanla sistemin açıklarını keşfedecek ve o açıkların güncelleme ile kapatılmayacağından dolayı sisteminiz güvende olma durumu tamamı ile sizin sistem ve internet bilginize kalacaktır. Diğer bir kötü yanı ise, yeni çıkacak olan herhangi bir oyun veya programın sisteminiz ile uyumlu olamayacağıından dolayı bir süre sonra aktif olarak kullandığınız programları’da desteklememeye başlayacaktır.

Tavsiye olarak önerdiğimiz bir şey ise eğer internet’de çok dolaşıyor ve devamlıyeni çıkan programları oyunları indiriyor deniyor iseniz windows sürümünüzü yükseltmekte, değiştirmekte fayda olacaktır.

Örneğin şuan kullanmış olduğunuz telefon şuan bile yüzlerce açık bulunmakta fakat bunlar şuan için tespit edilememiş açıklardır, platform’un geliştiricileri ve şirket bu açıkları aralar ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni güvenlik önlemleri güncelleme ile getirmekteler. Bunun için örnek olarak Tesla’yı da verebiliriz, şirket herhangi olası büyük bir açıkta yaşanabilecek şeyleri önlemek adına, açıkları bulabilen bir Hacker’a yüksek miktarlarda para ödülü vermekte.

Windows 7 kullanmaya istediğiniz kadar devam edebilirsiniz yalnız güvenlik güncellemeleri ve ilerleyen günlerde güncellenecek olan yazılım formatlarına uyum sağlayamayacak olmasından dolayı her istediğiniz platforma erişemeyebilirsiniz.