Çin’in Tesla Ve Rolls Royce Karışımı Aracı, Hongqi H9

tarafından
56
Çin’in Tesla Ve Rolls Royce Karışımı Aracı, Hongqi H9

FAW Group çatısı altında Çin’in en eski ve en lüks otomobil üreticisi olan Hongqi, H9 adını verdiği yeni lüks aracını tanıttı. Hongqi H9’un 2020 yıl’ı içerisinde Çin’de satışa sunulacağı ve 2025’e kadar aracın hibrit ve tamamı ile elektrikli modelininde çıkacağı belirtildi.

5.2 metre uzunluğa ve 3 metre aks mesafesine sahip olan Hongqi H9’un 20 inçlik jantları da bu büyük boyutlarla son derece uyumlu ve şık görünmekte. Aracın ön kısmındaki LED şerit, Matrix LED farların üzerinden başlayarak büyük krom ızgaranın altında birleşiyor. Yanlarda kapı içine gömülü kollar dikkat çekerken, arka tarafta boydan boya uzanan stop lambalarını ve köşeli egzoz çıkışlarını dikkat çekmekte. 

Hongqi H9’un kaputu altında iki seçenek sunuluyor. Bunlardan ilki, 252 beygir güç ve 380 Nm tork üreten 2.0 litre dört silindirli turbo benzinli motor. İkincisi ise 272 beygir güç ve 400 Nm tork üreten süperşarjlı 3.0 litre V6. Her iki seçenekte de üretilen güç ve tork arka tekerleklere otomatik şanzıman vasıtasıyla aktarılıyor. Havalı süspansiyon sistemine sahip olan araçta “Seviye 2.5” olarak lanse edilen yarı otonom sürüş sistemi de bulunmakta.

Çinli Hongqi, 2025 yılına kadar ürün gamını hibrit ve tam elektrikli olmak üzere toplam 18 modelle genişletmek istiyor. Şirket geçtiğimiz yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda S9 Hypercar ve E115 SUV konseptlerini sergilemişti. Hibrit motorlu hiper otomobilin 1400 beygir güç üreteceği ve 0-100 km/s hızlanmasını 1.9 saniyedetamamlayacağı, SUV’un da yüzde 100 elektrikli olacağı ve 600 kilometre menzil sunulacağı belirtildi.