Whatsapp Grubu Kurmak İçin Karakolda Kayıt Yapılması Gerekiyor

tarafından
40
Whatsapp Grubu Kurmak İçin Karakolda Kayıt Yapılması Gerekiyor

Hindistan’ın kuzeyindeki Keşmir ve Ladakh bölgelerinde, WhatsApp grubu kurmak için belgeler ile karakolda kayıt yapılması gerekiyor.

Hint hükümetinin 5 Ağustos’ta Cammu Keşmir’in özel statüsünü kaldırması ve eyaleti ikiye bölmesiyle nedeniyle internet erişimi kesilmişti. Zamanla yavaş yavaş bazı bölgelereinternet verilirken, iki bölgenin Whatsapp talebi son derece enteresan oldu.

Yerel yayın Ladakh Times’in paylaştığı makaleye göre, Kargil polisinin WhatsApp gruplarının yöneticilerini en yakın polis karakoluna davet ettiği görülüyor. Yöneticilerin kimlik bilgileri kayıt altına alınırken, belli belgeler talep ediliyor ve nasıl olacağı belli olmayan şekilde grup içerisinde paylaşılan mesajlar videolar vb. şeyler yöneticinin sorumluluğunda olacağı söyleniyor.

Bununla iilgili herhangi bir yasa bulunmuyor fakat yinede uygulanan bu enteresan şey için yine enteresan bir açıklama geldi. Kullanıcıların güvenliği ve paylaşılan kötü içerikli mesajlardan koruma amaçlı yapıldığı söyleniyor.

Polis niyetinin düzeni korumak olduğunu söylüyor olsa da, bu olay kullanıcıların gizliliği ihlal ediyor. Geçtiğimiz aylarda uzun süredir internete giremeyen binlerce kişinin WhatsApp hesabı devre dışı bırakılmıştı. WhatsApp tarafından yapılan açıklamada 120 günden fazla etkin olmayan hesapların güvenlik nedeniyle askıya alındığı belirtildi.