Nasa 700 Kentrilyon Değerinde Altın Keşfetti

tarafından
49
Nasa 700 Kentrilyon Değerinde Altın Keşfetti

Nasa, içerisinde 700 kentrilyon değerinde değerli maden ve tonlarca altın buarındıran bir astroid’e, sondaj aracı yolluyor. Bu bulunan altın tüm dünya’ya pay edilirse herkese 93 trilyon dolarlık bir altın düşüyor, fakat ekonomistler bu altının dünyaya geldiğinde altının hiç bir değerinin kalmayacağına dikkat çekiyorlar.

Uzay bilimcilerin ilk tahminlerine göre “Psyche 16” adlı bu asteroitteki altın ve değerli metallerin toplam değeri 700 kentilyon dolar. Buna göre, eğer bütün bu kaynaklar eşit bir şekilde paylaşılsa, dünyada her kişi 93 trilyon dolar elde eder. Fakat uzmanlar, ekonomi kuralları gereğince bunun mümkün olamayacağına dikkat çekiyor. Tedarik artınca fiyat azalır, yani teknik olarak altın dünyaya getirilse ve piyasaya sürülürse, artık altının hiçbir değeri kalmaz.

1967’de, Washington’da kabul edilen ve 104 ülkenin imzasını taşıyan “Dış UzayAnlaşması” uyarınca hiçbir özel veya kamu kuruluşu Ay ya da gök cisimlerinin kaynaklarını işletemez. Ancak 1979’da imzalanan Ay Sözleşmesi’nde ise, Ay ve tüm gök cisimlerin kaynaklarının insanlığın ortak mirasının bir parçası olduğu ifade ediliyor.

2022’de NASA, “Psyche: Metal dünyasına yolculuk” adlı misyonu kapsamında sondaj çalışmalarına başlayacak, Florida’daki Kennedy uzay merkezinden insansız uzay roketi fırlatmayı hedefliyor. Daha sonra söz konusu sondaj aracının 21 ay boyunca asteroidi incelemesi, haritası ve inceliklerini belirlemesi bekleniyor.

En son 2015’de ABD’de kabul edilen Space act yasası, Amerikan vatandaşları için uzayda ticari aramalar yapmaları ve buldukları madenleri çıkarmalarına izin verildi. bahsi geçen yasa, Uzay Anlaşması ile ters düştüğü gerekçesiyle eleştiriliyor. Bundan sonra da başta Rusya, Çin ve Hindistan olmak üzere birçok ülkenin bu anlaşmadan çekileceği ve uzay kaynakları araştıırmaları ve çalışmaları’na başlayacağı konuşuluyor.