Küle Dönen Avustralya Tekrardan Yeşilleniyor

tarafından
55
Küle Dönen Avustralya Tekrardan Yeşilleniyor

Avusturalya’da 4 ay önce çıkan yangın hala kontrol altına alınabilmiş değil, açıklamalara göre en az 100 insanın hayatını kaybettiği ve Dünya, Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Avustralya’da yaptığı en son açıklamada 1,25 milyar hayvanın direkt yangınlarda ya da yangınlardan kaynaklanan sebepler’den dolayı, hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Reuters haber ajansının verilerine göre yangınlarda şimdiye kadar 10,3 milyon hektar alan yok oldu. Yaklaşık 2 bin ev küle dönerken, çok sayıda kasaba elektrik ve internet bağlantısı olmadan yaşamak zorunda kaldı. dört ayından beri en az iki bin evin tahliye edildiği belirtiliyor. Avustralya Sigorta Kurumu’nun tahminine göre zarar 700 milyon Avustralya dolarını (2.878 milyar Türk lirası) aştı ve bu miktarın çok daha fazla artacağı tahmin ediliyor.

Kendine özgü pek çok hayvan türüne ev sahipliği yapan ülkede yanarak can veren hayvanların 480 milyonu aştığı ifade ediliyor. Koalalar yangından kaçabilecek kadar hızlı hareket edemedikleri için yangından en çok etkilenen hayvan tüerlerinden biri oldu. Avustralya Çevre Bakanı Sussan Ley, Yeni Güney Galler eyaletindeki kontrol edilemeyen yangından dolayı bölgede bulunan koala nüfusunun %30’unun ölmüş olabileceğini açıkladı.

Tedavisi imkansız görünen yaralı koalalar için tek çağre olarak ötenazi ile hayata veda ettiriliyor. Ekoloji profesörü Chris Dickman, koalaların kurtulma durumunun ardından nesillerini devam ettirmesi için büyük zorluklar çekileceğini söyledi.

Yangınlarla en çok mücadele eden eyaletlerin yöneticileri de para yardımına ihtiyaçları olduğunu açıklıyor. Sadece yangınlarla mücadele etmek için değil, yangınlardan sonra hayatta kalanların yaşamına geri dönmesi ve yangınların yok ettiği alanların ıslah edilmesi için de ülkenin bağışlara ihtiyacı olacak.

Avustralya Başbakanı Morrison, hükümetine yangınlarla mücadelede getirilen eleştirilerin ardından yerel topluluklara yardımcı olması için 1,39 milyar dolar değerinde Ulusal Yangın İyileşme Kurumu kurduğunu açıkladı. Sosyal medyadan da çok sayıda oyuncu, müzisyen ve ünlü ya bir kampanya düzenlediğini ya da bağış kampanyalarına destek olduğunu açıkladı.

Apple CEO’su Tim Cook, Twitter hesabından Avustralya’da yaşanan orman yangınlarına dair önemli açıklamalarda bulundu. Cook sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kalplerimiz Avustralya orman yangınlarından etkilenenlerle ve ülke çapında benzeri görülmemiş alevlerle savaşan cesur gönüllü kuvvetlerle birlikte. Lütfen güvende olun. Apple yardım çabalarını desteklemek için bağışta bulunacak.”

Yapılan bağışlarla, yanıp kül olan araziler yeniden yeşillendirilmeye başlanıldığı açıklandı.